تبلیغات
سلام - اعتیاد

اعتیاد

سه شنبه 29 آبان 1386 , توسط محسن محسن
اعتیاد

خطر آلودگی به اچ. آی. وی. در صورت اعتیاد

در صورتی که شما سرنگ تزریق را به طور مشترک استفاده کنید، میزان خطر آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. در مصرف مواد مخدر تزریقی بسیار بالاست.

یك فرد معتاد نه تنها خود در معرض آلودگی به بیماریهای خطرناكی چون ایدز و هپاتیت قرار دارد بلكه می تواند به عنوان یك ناقل عمل كرده و عوامل عفونی خطرناك را به خانواده و جامعه انتقال دهد.

 

راه های کاهش خطر آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. در صورت اعتیاد

برای کمتر کردن خطر آلودگی از این طریق فقط از یک سرنگ، سوزن، قاشق و پنبه شخصی که تنها به شما اختصاص دارد استفاده کنید. از استفاده مشترک آن جداً پرهیز کنید.
در صورتی که امکان آن برای شما وجود دارد، بهترین حالت این است که وسایل تزریقی شخصی خود را به صورت استریل همیشمه به همراه داشته باشید تا در موقعیتی که نیاز به تزریق پیدا می کنید ازوسایل تزریقی دیگران به صورت مشترک استفاده نکنید.

شاید یک راهی وجود داشته باشد که شما بتوانید کلاً از اعتیاد تزریقی به راه های اعتیاد دیگری مانند کشیدن مواد مخدر دودی روی آورید. در اعتیاد به مواد دودی مانند تریاک شما حداقل بطور مستقیم با خون در تماس نیستید. شاید هم روش های دیگر روی آوردن به اعتیاد مانند مواد کدیین یا مواد دیگری وجود داشته باشد که برای شما مناسب باشد. اطلاعات دقیق تر را شما می توانید از مراکز درمانی معتادان در نزدیکی محل زندگی خود دریافت کنید.

 

آیا تنها اعتیاد تزریقی خطر انتقال ویروس اچ. آی. وی. را دارد؟

همه راه های اعتیاد خطر آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. را افزایش می دهند. توجه زیاد به اعتیاد تزریقی به دلیل خطر انتقال مستقیم از طریق سرنگ آلوده می باشد ولی این به معنی مطمئن بودن شکل های دیگر اعتیاد نیست.

اولین و مهمترین خطری که زنان را در صورت اعتیاد تهدید می کند، استثمار و سوء استفاده جنسی از آنان می باشد. در این صورت معمولاً زنان هیچ انتخاب و کنترلی بر نوع رابطه و نحوه ارتباط جنسی ندارند.

احتمال تن دادن به هر شرایطی و احتمال عدم استفاده از وسایل پیشگیری مانند کاندوم در چنین شرایطی بسیار بالا خواهد بود. حتی در خوشبینانه ترین حالت، به علت عدم کنترل کافی مغز ممکن است که از کاندوم "استفاده صحیح" نشود که این خود خطر یک رابطه مشکوک را بیشتر می کند و آنان را در معرض بیشتر خطر قرار می دهد.