تبلیغات
سلام - بارداری

بارداری

سه شنبه 29 آبان 1386 , توسط محسن محسن
بارداری

میزان خطر انتقال از مادر به نوزاد

اگر یک زن آلوده به ویروس اچ. آی. وی. باردار شود، 35 درصد احتمال انتقال ویروس به نوزاد و آلوده شدن کودک وجود دارد. هر ساله بیش از 700,000 کودک از طریق والدین خود آلودگی به ویروس اچ. آی. وی. را دریافت می کنند. حدود 15 تا 20 درصد در طی مدت بارداری، 50 درصد در زمان زایمان و 33 درصد درطی دوران شیرخوارگی آلودگی را دریافت می کنند

انتقال از مادر به نوزاد (MTCT)

راه های شناخته شده ای که انتقال ویروس از مادر آلوده به نوزاد را ممکن می کند، عبارتند از:

·         قبل از تولد و در طی دوران بارداری

·         هنگام زایمان

بعد از زایمان و زمان شیردهی

دانستن این که آیا شما در زمان بارداری اچ. آی. وی مثبت هستید

بعضی اوقات زنان مایل هستند که بدانند که آیا در زمان بارداری آلوده به ویروس اچ. آی. وی. می باشند. بدیهی است که بخش اعظم آن، دلواپسی و نگرانی از سلامت کودک می باشد، اما راه هایی وجود دارد که می تواند میزان خطر انتقال ویروس اچ. آی. وی. از مادر به کودک را به حداقل برساند. مهم این است که شما با پزشک و یا با مراقب بهداشت خود در این باره مشورت کنید و بهترین راه های موجود برای کاهش میزان خطر انتقال ویروس به نوزاد خود را بررسی کنید.

 

راه های کاهش خطر انتقال به نوزاد:

یک مادر آلوده می تواند خطر انتقال ویروس اچ. آی. وی. به نوزاد را بوسیله انجام بعضی مداخله های مطمئن درمانی به حداقل کاهش دهد. این راه ها شامل:

·         استفاده داروهای ضدویروس ایدز در طول زمان بارداری (به غیر از ماه های اولیه 3 تا 4 ماهه اول آبستنی)

·         مصرف داروهای ضدویروس ایدز در طول زمان زایمان

·         انتخاب زایمان سزارین

·         دادن داروهای ضدویروس ایدز به نوزاد برای مدت کوتاهی بعد از تولد

عدم شیر دهی طبیعی از سینه به نوزاد

 

باردار شدن در صورتی که شما اچ. آی. وی. مثبت هستید

اگر شما اچ. آی. وی. مثبت هستید و به داشتن فرزند فکر می کنید، بسیار مناسب خواهد بود که ابتدا به نتایج پیرامون بارداری به دقت فکر کنید. پزشک شما و یا مراقب بهداشتی شما بایستی قادر باشد که به شما کمک کند تا در مورد انتخاب بهترین گزینه و راه برای حفظ سلامتی خودتان و کودکتان تصمیم بگیرید. شما ممکن است که احساس کنید سلامت کودک شما مهمتر است، اما سلامت شما هم به همان میزان مهم است. در درجه اول بررسی کنید که آیا به استانداردهای بهداشتی دسترسی دارید؟ شما بایستی به همان استانداردهای بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشید که قابل دسترسی برای هر زنی باشد، که به باردار شدن فکر می کند و یا باردار است.

ازنقطه نظر سلامتی هیچ تفاوتی بین دو زن با اچ. آی. وی مثبت "یکی آبستن و دیگری غیر آبستن" وجود ندارد.

یک زن اچ. آی. وی. مثبتی که آبستن می شود، پس از طی کردن دوره سه ماهه اول بارداری اجازه خواهد داشت که از داروهای ضد ویروس اچ. آی. وی. برای حفظ سلامتی خود استفاده کند. ضمن اینکه مصرف این داروها می تواند از انتقال ویروس اچ. آی. وی. مادر به کودک پیش گیری کند. ویروس اچ. آی. وی. برای دوران بارداری تغییری بوجود نمی آورد و تأثیری در مراحل تکامل جنین به نوزاد ندارد. در بعضی کشورها ، زنان از امکاناتی مانند:

·         استفاده از داروهای ضد ویروس ایدز در طی دوران بارداری و زایمان،

·         انتخاب شیوه های زایمان،

·         امتناع از شیردهی طبیعی به نوزاد خود و استفاده از جایگزین های دیگر

·         و همچنین دادن بعضی داروهای ضد ویروس اچ. آی. وی. به نوزاد خود

برخوردار هستند. این امکانات در اصل، راه هایی هستند که انتقال ویروس از مادر آلوده به نوزاد را کاهش می دهند.

بعضی اوقات، یک زن اچ. آی. وی. مثبت که درمان دارویی را شروع کرده و تحت مراقبت پزشکی قرار دارد، متوجه شود که حامله است. در این صورت پزشک معالج خود را سریعاً در جریان بگذارید. پزشک معالجی که درمان زیر نظر وی انجام می گیرد می تواند مشاوره و راهنمایی دقیق و صحیح را بدهد که چه چیزی برای شما بهترین است. شاید از نظر پزشک شما اولین راه معقول این باشد که فوراً داروهایی را که استفاده می کنید، تغییر دهید و در طی دوران بارداری از داروهای دیگری که مناسب این دوران است، استفاده کنید. تغییر روش درمانی بدون مشورت پزشک معالج توصیه نمی گردد. اگر بدون اجازه پزشک معالج، مصرف داروی ضد ویروس ایدز را قطع کنید، احتمال جهش ویروس وجود دارد و همین طور میزان خطر احتمالی انتقال ویروس به نوزاد را افزایش می دهد. اگر شما در چنین وضعیتی به تغییر و یا قطع کردن مصرف داروهای درمانی ضد ایدز فکر می کنید، حتما ً با پزشک خود مشورت کنید.

 

تست اچ. آی. وی. نوزاد

بر روی نوزاد شما می توان آزمایش پادتن اچ. آی. وی. انجام داد، اما آن الزاماً نمی تواند مشخص کننده این باشد که فرزند شما آلوده است. تمام فرزندانی که از مادران با اچ. آی. وی. مثبت به دنیا می آیند با پادتن اچ. آی. وی. به دنیا می آیند. نوزادانی که آلوده نشده اند آنتی بادی های خود را با گذشت زمان در طول حدود 18 ماهگی از دست می دهند. بنابراین بعد از اینکه نوزاد شما 18 ماهگی را پشت سر گذاشت، یک تست آنتی بادی می تواند نتیجه دقیق و درست قابل استنتاج را ارایه دهد که آلوده است و یا نه .

 

مادران، شیر دهی و اچ. آی. وی

برای مادرانی که اچ. آی. وی مثبت هستند، تصمیم گیری درباره شیردهی به نوزاد و یا چشم پوشی از آن یک دوراهی بسیار سخت و ترس آوری می تواند باشد. پیش از انتخاب، بایستی میزان خطر شیردهی طبیعی و یا عدم شیردهی نوزاد بررسی و مقایسه شود.

میزان خطر دریافت آلودگی نوزادن از مادران آلوده به ویروس اچ. آی. وی. بین 10 تا 20 درصد می باشد.

این در حالی است که نوزادانی که به صورت طبیعی و با شیر مادر تغذیه نمی شوند، شش برابر نوزادانی که در دوران شیرخوارگی از سینه مادر تغذیه می کنند، در معرض خطر مرگ بر اثر ابتلاء به اسهال و یا آلودگی های تنفسی هستند. علاوه بر آن، شیر مادر تامین کننده کامل نیاز کودک به مواد غذایی می باشد و همچنین سیستم دفاعی بدن نوزاد را تقویت می کند.

بنابراین، یک مادر چگونه بایستی تصمیم بگیرد؟

قدم اول این است که یک تست اچ. آی. وی. بر روی مادر انجام شود. در صورتی که جواب آزمایش منفی بود جای هیچ تردیدی وجود ندارد با خیال آسوده کودک خود را شیر دهید. در صورتی که جواب آزمایش مادری مثبت بود، در قدم اول بایستی به جایگزین ها فکر کنید. تنها فرمول انتخاب غذای جایگزین برای کودک شیرخواره این است که مادر به آب آشامیدنی تمیز و سالم برای حداقل مدت شش ماه بدون مشکل دسترسی داشته باشد. جایگزین های ممکن دیگر دسترسی به شیر تعدیل شده و پاستوریزه حیوانی و یا شیر دهی توسط یک زن دیگر شیرده با اچ. آی. وی. منفی است.

اگر هیچکدام از این راه ها و جایگزین ها در دسترس نبود، مطمئن و یا دوام دار نبود، توصیه شده است که مادران نوزادان شیرخوار خود را فقط برای مدت شش ماه شیر بدهند. اگر یک مادر آلوده به اچ. آی. وی. زمان طولانی تری به نوزاد خود شیر بدهد، بعد از زمان شش ماهگی خطر بیشتری کودک را تهدید می کند.

نوزادانی که به مدت شش ماه از مادر آلوده تغذیه می شوند، تنها به میزان یک سوم اطفالی که به مدت دو سال تغذیه می شوند، درمعرض خطر آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. قرار دارند. در طی این شش ماه نیز توصیه شده است که مادران تنها به سه ماه اول اعتماد کنند.